HAKKINDA

VS.

BİYOGRAFİ

1964 yılında İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi ve İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Amatör tiyatro çalıştı. 1986-1996 yıllarında Panajans ve Her Mecra reklam ajanslarında reklam yazarlığı, kreatif direktörlük ve ajans başkanlığı yaptı. Elele, Milliyet Pazar, Yeni Binyıl, Marie Claire, Maison Française, Vizyon, Vizyon Dekorasyon, Gezi, Amica, The Guide, Esquire, Gate, Car gibi gazete ve dergilerde gezi, sanat ve magazin yazıları, Eflatun Dergisi'nde köşe yazıları yayımlandı. Birçok kurumsal süreli yayında editörlük yaptı. Maviletişim ve Maviology editörlüğünü 25 yıldır sürdürüyor. Energy FM'de, Radio Contact'da, Açık Radyo'da ve Radyopop'da radyo programları yazdı, hazırladı ve sundu. Korhan Abay'ın Kanal D, Star ve TRT için hazırladığı televizyon programlarında proje danışmanlığı, metin ve skeç yazarlığı yaptı ve 2004 Eurovision finallerinin sunucu metinlerini yazdı. 1986-2007 yılları arasında sinemada çeşitli dönemler, çeşitli görevler aldı. Kentler ve Gölgeler belgesel dizisinin 39 bölüm senaryosunu yazdı. Elif’le Lezzet Durakları ve İstikamet Ege programlarının editörlüğünü yaptı. Mavi’ye Türkiye dışındaki ülkelerdeki sezonluk tanıtım ve reklam filmleri, Olivero Toscani, Emir Kusturica ve Gökhan Özgün'le birlikte global kampanya hazırladı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişimi, adaylık süreci editörlüğünü yaptı. EXPO 2015 İzmir adaylık sunumlarının yaratıcı ekibinde bulundu. 2017 yılında küratörlüğünü üstlendiği Türkiye İş Bankası İftiharla Sunar sergisi 265 bin kişi tarafından gezildi. 2019 yılında hazırladığı İstiklal sergisi 900 bin ziyaretçiye ulaştı. Halen serbest yazar, editör, tasarımcı ve küratör olarak çalışıyor; İstanbul ve Bodrum’da yaşıyor.

Ödüller


O Ağacın Altında Aswan'da

Abdi İpekçi Yarışması

Gezi Yazısı dalı 

Mansiyon. 

1995


İçi Dışı Bir Tramvay

Antrakt-Kodak 

Uzun Metraj Senaryo

Yarışması

Mansiyon. 

1999


Söyleyebilmek 

Selçuk Üniversitesi

İletişim Fakültesi

2000'in İletişimcileri

Kültür-Sanat En İyi

Radyo Programı ödülü.

2000


Mayıs 1915

TCKültür Bakanlığı

Senaryo Destekleme

Kurulu Teşviki.

2007


Çanak

Jameson Seriously

Playful 

Kısa Film Senaryosu, 

Jüri Özel Ödülü.

2009


Mon Bosphore à Moi

CNL bursu ve

Bibliothèque de Théâtre

Armand Gatti yazarlık

rezidansı.

2014 

Jüri üyelikleri


Galatasaray Spor Kulübü 100. Yıl Logo Yarışması 2005


İstanbul Bilgi Üniversitesi Temel Tasarım Final Projesi 

2006


United Colors of Benetton FABRICA & FORMA F25 Fotoğraf Yarışması 2006


Tevfik Fikret Öykü Yarışması 

2008-2017


İstanbul’a Tasarla

Mavi Tişört Tasarım Yarışması

2011


Galatasaray Store 

Ürün Tasarım Yarışması

2012


Galatasaray Lisesi 150. Yıl Logo Yarışması

2017

BIO IN ENGLISH

Izzeddin Çalışlar was born in Istanbul in 1964. He completed his high school education at Galatasaray and is a Political Science graduate from Istanbul University. From 1986 to 1996, he worked as an advertising writer, creative director and president of Istanbul’s prominent advertising agencies, Panajans and Her Mecra. Over the course of that decade, he produced a multitude of campaigns, commercials, and printed materials. He also took part in more than 30 commercials as an actor and advisor. Since 1996, Izzeddin has worked as an independent writer and editor in media, marketing and PR. He is an author, editor, co-writer and translator of more than 150 books. His articles on art, travel and entertainment have been published in Turkey’s foremost newspapers and magazines, such as: Elele, Milliyet Pazar, Yeni Binyil, City Limits, Diners Club Mag, Fashion Guide, Marie Claire, Maison Française, Amica, The Guide, Esquire, Options, Gate, Turkish Time and Referans. He worked as chief editor for the following magazines: VIPGazette, Maviletisim, Uniclub, d’Art, Yol, Calvé Kadin, Tamcell, Sultani, Motorize, Rixos and Bizbize. He has also served as the editor of the international Maviology magazine for twenty years.  Izzeddin worked as project advisor and script and sketch writer in renown Turkish television programs including: Eller Yukari (Star TV), Gizli Harikalar Festivali (Kanal D), Oyun Içinde Oyun, Teletatil, Yaz and Gecesi Rüyasi (TRT). He produced and broadcasted for radio channels Energy FM, Radio Contact, Açik Radyo and Radyopop.  He served as creative director on the 2nd and 3rd presentation campaigns of EXPO 2015 and 2020 for the city of Izmir in Turkey. In fashion, in the capacity of supervisor, he collaborated with Olivero Toscani and Emir Kusturica for Mavi Jeans’ advertising campaigns.  From its beginnings through final decisions,  he has been the editor for Istanbul’s candidacy as a European Capital of Culture for 2010. He lives in Istanbul and keeps writing books and curating exhibitions.

BIO EN FRANÇAIS

Auteur, rédacteur, éditeur; il est né à Istanbul en 1964. Il a fait ses études de Sciences politiques à l’Université d’Istanbul entre 1984-1991. Après dix ans d’experience d’agence de publicité, il a continué à sa vie professionnelle écrivant des textes de théâtre, des scénarios et des articles dans divers magazines an tant qu’il a produit centaines de textes pour les émissions télévisés et radiophoniques. Il a signé plus de 150 livres comme auteur, co-auteur, éditeur et réecrivain. Depuis 1986 il travaille à son compte et il a été parmi les producteurs des projets; “2010, Istanbul, capitale de la culture européenne” “EXPO 2015 İzmir” “EXPO 2020 İzmir”. Depuis 1997 il  est l’instructeur et directeur d’ateliers et les cours sur les formes d’écritures et de communication aux universités comme Bahçeşehir, Galatasaray, Kadir Has, Bilgi, etc. Il a obtenu des prix sur divers champs dont; Concours Abdi İpekçi en 1995, prix d’article de voyage; concours Antrakt-Kodak en 1999, prix de scénario long métrage; par l’Université Seldjouk en 2000, prix du meilleur program de radio-culture; par Ministère de la Culture en 2007, l’offre de scénario “Mai 1915”; par Jameson Seriously Playful en 2009, Prix Spécial du Jury court métrage. Il a été boursier du Centre National du Livre de France et résident d’écriture à la bibliothèque de théâtre Armand Gatti en 2014 pour son projet “Mon Bosphore à moi” paru le même an chez Les Cahiers Egarés. Il vit à Istanbul et continue a écrire des livres et créer des scèneographies pour les expositions.